Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

Tırnak yeme alışkanlığı, ‘beden odaklı tekrarlayan davranışlar’ olarak bilinen parmak emme, saç koparma, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında geliyor. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak artık çok kolay!

Birçok kadının ve erkeğin tırnaklarını yediği ellerini saklamak için nasıl da çırpındığını görmüşsünüzdür. Tırnak yeme alışkanlığı, sosyal ve psikolojik olarak tedavi edilmeli , hem görsel hemde mikroplara karşı kendimizi koruma altına almalıyız. Tırnak yeme sendromu kişilerde tedirginlik, kendine güven eksikliği ile sosyal hayattan uzaklaşmalarına neden olabiliyor.

Tırnak bozuklukları, tırnak yatağı enfeksiyonları ve dişlerde çarpıklıklar, tırnak yemeye bağlı en sık rastlanan fiziksel sorunlardan oluyor. Tırnak yeme, disiplin, kararlılık ve gereğinde profesyonel destekle kökünden çözülebilecek bir sorun. Stres, sıkıntı, heyecan anında ya da boş kalınca tırnak yeme faaliyeti ortaya çıkabilir. Bu kişiler genellikle ne yaptıklarının farkında olmadan, başka bir işle uğraşırken tırnaklarını yer ve bu sırada tırnak kenarındaki deriyi ya da tırnağın kendisini yemeğe ,koparmaya başlarlar.

Tırnak yeme sendromu yaş ve cinsiyet gözetmeksizin 8-28 yaş aralığında oldukça fazla görülüyor. Erkeklerde bu durum biraz daha yaygın olabiliyor.

Tırnak yeme sendromundan kurtulmanız için kliniğimizde yapılan işlemler;

Medikal Tırnak Protezi

1) Tırnak yiyen kişinin yaş, cinsiyet ve nerelerde hangi durumlarda tırnağını yediği öncelikle belirleniyor. Tırnak yeme sendromu psikolojik olduğundan kişi öncelikle psikoloğa gitmesi için öneride bulunulur.

2) Kişinin sosyal yaşamında problem yaşamaması ve doğal tırnak görünümüne sahip olması için antinikotik/antifungal ve su geçirme özelliği olan akrilik ile tırnaklar yeniden yapılıyor.

3) Hep tırnakların güzel görüntüsü sayesinde hem de tırnak üstünün kalınlaşması nedeniyle tırnaklar yenmeden uzamaya başlıyor.

4) Bu işlemlerde önemli olan medikal protez yaptırırken kişinin kendi tırnağına zarar vermeden dikkatli bakım yapılmalıdır.

5) Kullanılan malzemelerin steril olması muhakkak en önemli ayrıntıdır.

6) Tırnak yeme problemi psikolojik olmasından dolayı sıklıkla bakım şarttır.

Düzenli Medikal El Bakımı

1) Tırnak yiyen kişinin yaş, cinsiyet ve nerelerde hangi durumlarda tırnağını yediği öncelikle belirleniyor.
2) tırnak yeme sendromu psikolojik olduğundan kişinin öncelikle psikologa gitmesi için öneride bulunulur.
3) Kişinin öncelikle haftada bir medikal el bakımı yapması önerilir.
4) bir ay boyunca hafta da bir kişinin medikal el bakımı yaptırarak hep daha bakımlı ellerinin/tırnak etlerinin olması ve uzman kontrolünde olarak tırnak yemenin önüne geçildiği fark edilmiştir.

Tırnak yememek için öneriler:

Aşağıdaki tavsiyeler, tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanız içindir. Umarım size faydası olur 🙂

1) Tırnaklarınıza sürekli oje sürün, hatta koyu renkli oje sürdüğünüzde kötü görünmesin diye sizi engelleyecektir. (erkeklerde şeffaf acı oje sürebilir)
2) Tırnaklarınızı sıklıkla törpüleyin. Törpünüzü yanınızda taşıyın. en ufak bir pürüzlük hissettiğinizde dişlerinizle değil hemen yanınızda taşıdığınız törpüyle düzeltebilirsiniz.
3) Stresli zamanlarınızda sakız çiğneyebilirsiniz.
4) Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı denemek, akıllıca bir fikir. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket, tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
5) En çok ne zaman tırnaklarınızı yediğinizi fark edin. Örneğin maç veya dizi izlerken heyecanlanıp tırnaklarınızı fark etmeden yiyorsanız izlemeye başlamadan önce eldiven giyin.
6) Her tırnağınızı yediğinizde kendinize ceza verin ve bunu uygulayın.
7) Tüm bu önerilerin belli bir kararlılık ve disiplinle uygulanması gerekir. Bu da önce karar vermeyi gerektirir. Uygulamada zaman zaman zorluklar yaşanabilir; baktınız ki işler istediğiniz gibi gitmiyor, tıp doktorlarından, klinik psikologlardan veya ayak sağlığı uzmanlarından yardım istemeye çekinmeyin.Bir cevap yazın

WhatsApp chat